این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد
نخستین جشنواره ملی تجربه های موفق مدارس
First Festival of Successful Experiences of Schools
ردیف پرسش پاسخ
1آیا مراکز پیش‌دبستانی هم می‌توانند در جشنواره شرکت کنند؟همان‌گونه که اعلام‌شده، جشنواره ملی تجربه‌های موفق مدارس در این دوره فقط به دوره‌های اول و دوم ابتدایی و یک حیطۀ خاص برای دورۀ دوم متوسطه اختصاص دارد. امیدواریم در دوره‌های آتی امکان شرکت برای سایر مقاطع تحصیلی نیز فراهم شود.
2برای ارسال آثار چه مواردی لازم است؟

دریافت و پذیرش آثار توسط دبیرخانۀ جشنواره منوط به ارسال موارد زیر است:

1. فرم شناسنامۀ اثر که باید به‌طور کامل و تا حد امکان با ذکر همۀ جزئیات لازم تکمیل شود. (برای تایپ در نرم‌افزار Word، صرفاً از حروف ب. نازنین با سایز 12 یا 14 استفاده شود). ارسال و تكميل اين فرم الزامي است.

2. عکس‌های مرتبط با تجربۀ انجام گرفته.

یادآوری: عکس‌ها را داخل متن Word قرار ندهید و به‌صورت جداگانه ارسال کنید. حداکثر تعداد عکس‌ها 10 قطعه است.

ارسال عكس به منظور تكميل مستندات، الزامي است.

3. فیلم از مراحل اجرای تجربه و نتایج آن

شامل مستندات اجرايي تجربه است و حاوي صحنه‌هايي از اجراي فعاليت حداکثر در 10 دقيقه كه ممكن است پيش از اين فيلم‌برداري شده باشد. لازم است تنها بخش‌هايي از تجربه به صورت فيلم ارسال شود كه نشان دهنده چگونگي وقوع تجربه يا مهم‌ترين بخش‌هاي اجرايي به عوان مستندات است.

ارسال عكس يا فيلم به منظور تكميل مستندات، الزامي است.

4.  فيلم شرح تجربه توسط مجري يا مجريان

در صورت تهیۀ اين فيلم، زمان آن نباید بیش از 4 دقيقه باشد. انتظار می‌رود در فیلم محتوای زیر ارائه شود:

- عنوان دقیق تجربه و اسامی مجری اصلی و همکاران

- جزئیات زمان و مکان اجرای تجربه

- مراحل و گام‌های اجرای تجربه

- موانع و محدودیت‌ها

- نتایج حاصل از اجرای تجربه

ارسال اين فيلم الزامي ندارد و به انتخاب مجري يا مجريان وابسته است. پيشنهاد مي‌شود در صورتي كه احساس مي‌كنيد شرح تجربه به صورت كتبي كه به صورت تكميل فرم شناسنامه انجام مي‌شود به تنهايي رسا نيست اين فيلم را نيز تهيه كنيد.

يادآوري: فيلم ارسالي مي‌تواند تلفيقي از دو فيلم ياد شده باشد (مستندات اجرايي، شرح شفاهي توسط صاحب تجربه) كه هم شرح شفاهي صاحب تجربه و نيز بخش‌هايي از تجربه را نشان مي‌دهد در اين صورت فيلم مي تواند تا 10 دقيقه تنظيم شده و اين شيوه از ارسال فيلم بسيار مورد تاييد و تأكيد است.

3آیا امکان ارسال آثار از طریق پست یا به‌صورت حضوری وجود دارد؟

فرایند طراحی شده برای دریافت آثار صرفاً الکترونیکی و از مسیر سایت جشنواره است. بنابراین، آثار خود را از طریق سایت ارسال کنید. در صورت بروز هر گونه مشکلی با دبیرخانۀ جشنواره تماس بگیرید. 

4آیا طرح حتما باید در مدرسه اجرا شده باشد یا اجرای طرح‌ می‌تواند مربوط به سال‌‌تحصیلی پیش‌رو باشد؟

طرح باید طی دو سال‌تحصیلی 97 - 96 و 98 - 97 در سطح مدرسه اجرا شده باشد یا اگر اجرای آن از سال‌های پیش شروع شده، کماکان استمرار داشته باشد.

5* آیا امکان ارسال طرح‌هایی که در قالب برنامه‌های جاری مانند طرح کرامت، طرح درس‌پژوهی، طرح شهاب و ... اجرا می‌شود، ممکن است؟

هیچ مشکلی برای اجرای چنین طرح‌هایی وجود نداد، ولی باید نوآوری در اجرا و تفاوت با روال جاری موجود در همۀ مدارس مد نظر قرار گیرد. به عبارت دیگر، کاری که به شکل روتین و تکراری در همۀ مدارس کشور انجام می‌شود، بی‌شک امتیاز برجسته‌ای کسب نخواهد کرد.

6تجربه شامل چه فعاليت‌هايي مي‌شود؟

تجربه در اينجا مجموعه فعاليت‌ها،‌ برنامه‌ها، ايده‌ها و طرح‌هايي است كه به اجرا درآمده‌، نتايج و آثار مطلوبي همراه داشته‌ و در عين حال ،نوآورانه و در راستاي تعالي و بهبود كيفي مدرسه بوده است.

7* آيا تجربه مي‌تواند شامل چندين مخاطب اعم از دانش‌آموزان، معلمان، والدين و ... باشد؟يك تجربه مي‌تواند تنها در خصوص يك مخاطب باشد اما برنامه‌هاي جامع كه چند مخاطب دارد از امتياز بيشتري برخوردار است.
8در فرم شناسنامه اثر، آيا شرح مختصر همان چكيده است؟

بله، همان مواردي كه در چكيده رعايت مي‌شود در اينجا نيز مورد نظر است. لازم است در اين بخش به صورت كاملاً خلاصه به تمام موارد مهم در شكل‌گيري و انجام تجربه مورد نظر اشاره شود.

 

9در فرم شناسنامه به محدوديت‌ها اشاره شده است. ‌ممكن است تجربه‌اي كه صددرصد موفق نبوده نيز به جشنواره ارائه شود؟ارسال تجاربي كه ارزشمند هستند و از نظر صاحب تجربه تا بيش از 70درصد تأثيرگذاري داشته‌اند و در جهت ايجاد بهبود كيفي كارساز بوده است، مي‌تواند به جشنواره ارسال شود.
10* فهرست ضمائم و مستندات شامل چه مواردي است؟لازم است براي فيلم‌ها يا عكس‌ها فهرستي تهيه شود كه در آن با شماره‌گزاري هر آيتم، مشخص شود اين عكس يا فيلم داراي چه محتوايي است يا به كدام بخش از تجربه مربوط است.

QR

QR جشنواره برای استفاده در گوشی همراه 
برای استفاده باید ابتدا نرم افزار بارکد خوان روی گوشی شما نسب باشد.

 

فایل های مورد نیاز

دستور العمل ارسال آثار
   
فونت های مورد نیاز 

پوستر جشنواره

معرفی منابع مرتبط

مستندات مربوط به جشنواره

 
   
   
   
   

پرسش های متداول

نقشه آدرس جشنواره 2